nedelja, 18. december 2016

Darilne vrečke

Majhne, pisane .... velikost 12x10x5 centimetrov.


..... bele, modre, rdeče, zelene, rjave .....



... z držali in zložljive kot običajne vrečke ....





ponedeljek, 5. december 2016

Deljen adventni venček - namizna dekoracija


Pa je še eden pod streho.


Ta je pravzaprav deljen aranžma. Gre namreč za štiri samostojne kose, ki jih lahko na različne načine sestavimo skupaj. Lahko pa se tudi odločimo, da bo vsak povsem samostojna enota.

Srebrni toni so tisti, ki tokrat prevladujejo. Dodana  je še rjavi toni (temni in svetli) in pa nekaj rdeče za razbitje monotonosti. 


* vlivanje in barvanje gips osnove in dodatkov (podkvica, deteljica, smerčice)
* vejice nemškega rožmarina, oguljene vejice žajblja, male paličice abrašice, cimetova paličica
* storž, oreh, lubje, okraski iz slame, zvezda iz filca, rdeča rafija .....

Na začetku sem bil tako ali brez ideje ali pa preveč njih, da se zadeva prav nikamor ni premaknila. Potem človek prespi, vstane sredi noči s svežo idejo in jo realizira. 

Je tudi dišeč aranžma. Nemški rožmarin in vejice žajblja imajo povsem samosvoj vonj. Cimetove paličice so se že razdišale, saj so namenjene zgolj okraševanju. Ampak je kar prav tako. Vonj cimeta nekako ne sovpada z povprej omenjenimi rastlinama. 


Vse (razen svečke) je lepljeno na podlago. Svečko pa po potrebi lahko tudi zamenjamo.





sobota, 3. december 2016

Reciklaža 4: gips povoj kot osnova (B)

No, pa je tukaj druga objava o uporabi gips povoja. Po dekoraciji s štirimi adventnimi svečkami in tisti za bombone, je na vrsti stenski venček. Tokrat bo oblika krog, čeprav sem se v začetku nagibala k nekakšni obliki lune. Preprosta odločitev, saj sem za osnovo uporabila odslužen pleten ročaj "cekarja". Le ta je že davno odslužil svojemu namenu, ročaja pa sem shranila.




Preprosta izdelava: prekrivanje z gips povojem, prekinjeno ovijanje z rdečo mrežo(da se še vedno vidi gips osnova), ki sem jo odrezala v tanjšem traku. In to je bilo to. Sledilo je dodajanje rdečih bunkic in belih stiropornih krogel v dnu.

Tu sta prišla na vrsto dva nova kosa: večja rdeča krogla (viseča v sredini) in pa rdeč trak iz jute, ki sem ga sestavila v pentljo. Preprosto zato, da sem s tema elementoma povezovala naslednje izdelke.  No, pozabila sem še na majhno rdečo leseno perlico,, ki zaključi pentljo na viseči bunkici in pa svetlečo rdečo vrvico, na katero sem jo obesila in speljala tudi kot obešalo. Lahko pa bi jo preprosto skrila v ozadje pentlje iz jute in sam venček obesila brez držala na žebljiček.

Torej stenski venček dokončan. Gremo k naslednjemu izdelku?


Naslednja pa je smrečica. Vedno sem si želela tiste s prikupno zavihanim vrhom. No, letos sem se je lotila. Potrebovala sem model stožca (ki sem ga izdelala iz tršega kartona) preoblečen v folijo. Vse skupaj sem ovila z gips povojem, izdelal tisti moj željeni zavihani vrh in počakala, da se je posušilo.

Meni je bil pogled na belo gisp skulpturo smrečice .... čudovit. Mogoče zaradi tiste že dolgo kljuvajoče želje, da bi jo imela.

Tu sem povezovala rdeče belo adventno dekoracijo z lesenimi perlicami in rdeče svetlečo nitjo. Kroglice iz stiropora so tokrat dobile nekaj bleščic. In tudi večja krogla je našla svoje mesto.
Že narejen gips ulitki pa so me kar vabili in nagovarjali. Tako sem se odločila, da naredim še scensko dopolnitev za pred smrečico.

Podstavek iz štirih polkrogel iz gipsa, povezovanje z ostalim sem izdelala tudi z rdečo mrežo, ki sem jo podložila pod štiri stoječe figure. Po dve smrečici in dva jelenčka s pripadajočimi pentljami, ki se pojavljajo tudi drugje.
In tako sem dobila to mojo smrečico. Sicer  v moji "glavi" ni bila belo rdeča, ampak tako se je pač izšlo. Pa mi ni žal.



Na koncu pa so vsi ostanki (gips povoj in kroglice) končali še na kovinski posodic. Po domače povedano konzervi v kateri je bil poprej grah. Preoblečena zunanjost z gips povojem, v notranjost pa sem dodala debelejši stiroporni kos v katerega sem zataknila leseno paličico na vrhu pa nalepila še zadnjo večjo kroglico.


K - O -N -Č - A - N - O


PS: podlaga papirnata čipka, dodani pa še dva že videna snežaka narejena iz ovojnega povoja, dve posodici (smrečica in božiček)  za čajne svečke in pa seveda nametani bombončki v pripadajoči barvi.

petek, 2. december 2016

Reciklaža 4: gips povoj kot osnova (A)

Malček mogoče ne tako pogosto, pa vendar ..... Kot mala ustvarjalka zbiram in kopičim vse mogoče, ker nikoli ne vem, kdaj mi lahko kaj koristi. Tako mi je nekdo pred leti prinesel tudi nekaj tega t.i. gips povoja. Razen tega, da je ležal v omari in sem ga neprestano prelagala sem ter tja, se mi ni nikoli tekom let utrnila nikakršna ideja, kaj bi z njim lahko počela.



Pri pospravljanju kleti pa sem letos naletela na polomljene lesene zakrivljene dele sank. Dva kosa. Takoj sem v njima videla možno dekoracijo. Sicer prvotno nekaj v naravnih tonih in bolj s suhimi materiali. Ker pa je bil les v dokaj slabem stanju zaradi vremenskih vplivov, sem se spomnila na ta omenjeni povoj. Zakaj pa ne bi poizkusila in se tako znebila ene "šare" več  v mojih ustvarjalnih omarah in predalih?
Tudi nekaj gips prahu sem še imela v vrečki in tako bi lahko vse skupaj lepo dopolnila v neko celoto. So pa pri meni težave s temi celotami. Ko enkrat začnem in dopolnjujem še z drugimi materiali .... zadevi nikakor noče in noče biti konca. Ampak konec koncev gre za nekaj, kar je trajno in lahko pospravim v predal. Že nekaj let stara božična dekoracija (prav tako belo rdeča) pa bo letos na počitku.



In tako je tisti ukrivljeni in odlomljeni del sank postal namizna dekoracija. Leseno osnovo sem preoblekla z gips povojem in suho premazala še z mekol lepilom. Pravzaprav sem imela dve leseni osnovi. Eno večjo in pa še manjšo. In potem sem v smislu reciklaže ostala pri iskanju dodatkov.
Mrežo v rdečem sem letos enkrat kupila po ugodni ceni za nek drug projekt, ki pa se je potem razvil drugače. Za trdno in ravno podlago svečkam sem izbrala gips vlitke. Tri sem že imela na "hrčkarski" zalogi, enega pa sem morala še dodatno vliti. Spomnila sem se tudi na rdeče bele pikaste skodelice za mafine, male gips ulitke pa imam običajno vedno na zalogi, saj velikokrat pri vlivanju drugih vlitkov ostane kakšna malenkost mase, pa jo vlijem v manjše modelčke, da se ne zavrže. Med okrasnimi trakovi je bilo potrebno poiskati primerne kombinacije, stiroporne kroglice pa so tudi običajno v enem od predalov ali škatel.

In tako je iz večjega kosa nastala ta najbolj pogosta adventna simbolika naših domov: adventni venček malo drugače. Manjši kos (že lično preoblečen v gips povoj) pa me je še nekaj časa gledal in tiho nagovarjal.  Tukaj sem začela s papirnimi modelčki za mafine. Po dva sem z belo stranjo zlepila skupaj, da so meni ljube pike tako zunaj kot znotraj.


Potrebno je bilo samo še vse skupaj povezati z ostalimi uporabljenimi materiali na adventnem venčku: mreža, trakovi, bunkice, stiroporne kroglice.

Ker je bil moj namen v skodelice postaviti male sladke zalogajčke v belem ali rdečem, sem bunkice lepila tako, da so postale nekakšna stranska opora skodelicam.

In tako sta oba polomljena lesena dela starih sank, ki bi drugače končala v peči, dobila novo - praznično preobleko.

Seveda pa se moja rdeče bela dekoracija za letošnje leto ni končala tukaj. Povoja je bilo kar nekaj in če se le da, zadevo rada porabim do konca. Ampak o tem v drugi objavi, ko bo na vrsti mini smrečica  in še kaj.